Patient_OA_Knee-1030x773

آرتروز

آرتروز ناشی از روند فرسودگی است که بطور طبیعی و بالا رفتن سن ایجاد می شود در طول روز و به علت فعالیت های بدنی مفاصل بدن بطور مرتب در معرض ضربه قرار دارند و این ضربات مرتبا آسیب هایی را به آنها بخصوص به غضروف مفصلی وارد میکنند. بدن این آسیب ها را تا جایی که میتواند ترمیم میکند.

ادامه مطلب …

Neck-pain-physio-physiotherapy-texters-neck-massage-oakville-824x1030

درد گردن

 درد گردن، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که تقریبا دو سوم مردم جهان حداقل یک ‌بار در زندگی‌شان تجربه می‌کنند و بیشتر ناشی از سه بیماری شایع آرتروز، فتق دیسک و سندرم های عضلانی است. هفت مهره بلوکی در ستون فقرات است که نخاع شوکی و کانال‌ها‌یش را احاطه کرده‌اند پایداری گردن به علت شکل مهره ها و لیگامان ها و عضلات اطراف آن تامین میشود. گردن در جهات مختلف حرکت میکند و وزن سر را تحمل میکند. شرایین، پوست، غدد لنفاوی، وریدها، حنجره و غده‌ی تیروئید همگی در ساختار گردن قرار دارند و هر بیماری که بر این اعضا و بافت‌ها تاثیر بگذارد می‌تواند به درد گردن بینجامد. اطلاعا ت بیشتر در مورد ساختار گردن  را  در اینجا بخوانید.

ادامه مطلب …

shane

بیماری قوس دردناک شانه( روتاتور کاف)

یکی از شایعترین مشکلات و بیماریهای شانه تاندونیت عضلات کلاهک گرداننده شانه Rotators Cuff بویژه عضله سوپرااسپیناتوس است. تاندونیت شانه به معنای التهاب یا تحریک تاندون عضلات روتاتورکاف ناشی از فعالیتهای ورزشی ، خوابیدن طولانی روی یک شانه ،  نگه داشتن طولانی مدت اندام فوقانی در سطحی بالاتر از سر  و … می باشد. گاهی علائم تاندونیت شانه بدون علت مشخصی در فرد ایجاد می شود  بیشتر بیماران مبتلا به تاندونیت شانه می توانند عملکرد طبیعی و بدون درد مفصل خود را بازیابند.

ادامه مطلب …

download-2

سردرد گردنی

سردرد شیوع و علل بسیار زیادی داشته ، گاهی می تواند علامت یک بیماری جدی وخطرناک باشد.

در اینجا توضیح مختصری در مورد سردد گردنی که یکی از علل باالنسبه شایع سردرد بوده و تشخیص و درمان آن درحیطه تخصص طب فیزیکی و توانبخشی می باشد توضیحاتی ارائه می گردد.

ادامه مطلب …

Plantar-Fasciitis-1-1030x796

خار پاشنه

درد پاشنه به علل متفاوتی ایجاد میشود ولی شایعترین علت آن فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis است. فاسئیت پلانتار بیماری بسیار شایعی است بطوریکه حدس زده میشود حدود ده درصد از افراد به نوعی در طول زندگی خود درگیر این بیماری میشوند. این بیماری بر اثر التهاب فاشیای پلانتار بوجود میاید، فاشیای پلانتار Plantar fascia یک لیگامان بلند و نازک است که درست زیر پوست کف پای شما قرار گرفته است. این لیگامان از پاشنه پا به زیر پنجه پا کشیده شده و موجب قوس کف پا میشود. یک سر این رباط به سطح زیرین استخوان پاشنه ( Calcaneous ) در محلی که به آن توبرکل پاشنه Calcaneal tubercle میگویند متصل شده و سر دیگر آن پهن شده و به بند پرگزیمال (بند پرگزیمال اولین بند انگشت است که به کف پا متصل میشود) تمامی انگشتان پا متصل میشود. برای اطلاعات بیشتر در مورد آناتومی وبیومکانیک فاشیای پلانتار به اینجا مراجعه کنید.

ادامه مطلب …

tennis-elbow-1030x687

تنیس البو

تنیس البو Tennis elbow یا Lateral epicondylitis شایعترین علت درد آرنج است. درد معمولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان است.( Elbow به معنای آرنج است پس میتوان این بیماری را بصورت تحت اللفظی آرنج تنیس بازان نامید).  گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود . در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین 30 تا 50 سال است.

ادامه مطلب …

azole

مفصل آرنج

مفاصل هومرواولنار و هومرورادیال به عنوان مفاصل آرنج شناخته می شوند. در مفصل هومرواولنار که یک مفصل سینوویال از نوع لولایی است، حرکات فلکسیون و اکستانسیون انجام می شود. مفصل هومرورادیال یک مفصل سینوویال نوع گوی و کاسه ای است که علاوه بر حرکات فلکسیون-اکستانسیون آرنج دارای حرکات سوپینیشن-پرونیشن ساعد نیز می باشد.

 مفصل رادیواولنار فوقانی که همراه با مفاصل هومرواولنار و هومرورادیال دارای کپسول مفصلی مشترکی است بخشی از مجموعه آرنج (کمپلکس آرنج) محسوب می شود. مفصل رادیواولنار فوقانی یک مفصل سینوویال از نوع محوری است که حرکات سوپینیشن-پرونیشن ساعد در آن صورت می گیرد.

ادامه مطلب …

3935_orig

شوک ویوتراپی

شوک ویو تراپی Extracorporeal Shock Wave Therapy یا (ESWT) روش درمانی جدیدی است که در آن با استفاده از امواج صوتی پر قدرت ، درد و التهاب ناشی از برخی بیماری های سیستم عضلانی و اسکلتی کاهش می یابد. شوک ویو یا موج شوکی نوعی موج قوی ولی بسیار کوتاه مدت است . مثال هایی از این نوع موج های شوکی موج ایجاد شده در هنگام رعد و یا موج ایجاد شده در هنگام شکسته شدن دیوار صوتی توسط هواپیما است.

تکنولوژی این سیستم بسیار شبیه آن چیزی است که در دستگاه های سنگ شکن کلیه استفاده می شود.امواج شاک ویو در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند به نظر میرسد مکانیسم اثر شوک ویو تراپی ایجاد پارگی های بسیار ریز میکروسکوپی در بافت مربوطه بر اثر ضربه شدید موج شوکی است. این پارگی های ظریف موجب آزاد شدن موادی از بافت میشوند و این مواد به نوبه خود موجب افزایش مویرگ های بافت و انتقال سلول های ترمیم کننده از طرف بدن به محل آسیب دیده میگردد و بدین وسیله روند ترمیم و بهبودی در بافت مربوطه فعال میشود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا مراجعه کنید.

موارد کاربرد شوک ویو ESWT در حیطه طب فیزیکی:

خار پاشنه ( Heel spure ) اطلاعات بیشتر

آرنج تنیس بازان اطلاعات بیشتر Tennis Elbow

درد و بی حرکتی شانه اطلاعات بیشتر

درد ناحیه کمر اطلاعات بیشتر

درد تاندون آشیل اطلاعات بیشتر

کشیدگی تاندون کشکک زانو اطلاعات بیشتر

انبساط عضلانی اطلاعات بیشتر

درد کشاله ران اطلاعات بیشتر

درد لگن  اطلاعات بیشتر

موارد جوش نخوردن استخوان یا تاخیر در جوش خوردن

و موارد مشابه

البته لازم به ذکر است که این درمان معمولا به عنوان اولین روش درمانی در این بیماری ها به کار نمی رود و در صورت عدم نتیجه گرفتن از سایر روشهای درمانی معمول می تواند کمک شایانی به بهبود درد و ناتوانی بیمار نماید.

برنامه درمانی شوک ویو تراپی ESWT:

معمولا هربیمار بر اساس نوع بیماری، مدت و شدت آن به 3 تا 10 جلسه درمان نیاز دارد و تداوم آن بسیار مهم می باشد، اکثر موارد نتایج بعد از 2 تا 3 جلسه نمایان می شود ولی ممکن است بیمار بهبودی و کاهش درد را در همان جلسه ابتدایی احساس نماید.

هنگام شوک ویو درمانی فیزیوتراپیست ، پروب (اپلیکاتور) دستگاه را بر روی پوست محل درمان قرار می دهد. (محل درمان قبلا به ژل اولتراسونیک آغشته شده است) و از طریق آن امواج صوتی پرقدرت را به درون بدن می فرستد.  فرایند درمان بین 10  الی 20 دقیقه طول می کشد. گاهی ضمن درمان و پس از آن بیمار در محل اعمال شوک احساس درد و ناراحتی می نماید. که معمولا در 24 ساعت اول بتدریج از بین میرود.برخی از بیماران شروع علائم بهبودی را روز بعد از اعمال اولین جلسه شوک ویو گزارش می کنند ولی معمولا برای بدست آوردن حداکثر تاثیر درمانی نیاز به گذشت 8-6 هفته وجود دارد. و غالبا 2 تا 6 جلسه درمانی شوک ویو کافی است. توصیه می شود که بیماران تا 48 ساعت از فعالیت فیزیکی، بخصوص در نواحی تحت درمان خودداری کنند.

لازم به ذکر است که موج شوک ویو انواع مختلفی شامل : فوکال focus ESWT ، رادیال Radial ESWT و پلانار planar   ESWT دارد ودستگاه شوک ویو موجود در کلینیک طب فیزیکی لاله هر سه موج ذکر شده فوق را پشتیبانی می کند.

در این کلینیک هزینه درمان شوک ویو بر اساس تعرفه های مصوب وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی محاسبه می شود .

گاهی لازم است شوک ویو به همراه سایر مدالیته های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گیرد. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.

pa (2)

صافی کف پا

صافی کف پا وضعیتی است که قوس طولی پا افتادگی پیدا کرده یا صاف شده باشد. در این شرایط هنگام ایستادن، راه رفتن و هر فعالیت دیگری که مستلزم تحمل وزن باشد، کل کف پا در تماس با زمین قرار می­گیرد.

hand_pain

گز گز و خواب رفتگی دست

بیشتر موارد حس گزگز و سوزن سوزن شدن در هنگامی که اندام ها بی حس شده است، علامتی بی خطر است و نشان دهنده این حالت است که عصبی در این ناحیه تحت فشار است ودر صورت تغییر وضعیت طی چند دقیقه عصب به حالت طبیعی برمی گردد.اما در مواردی نشانه ای از یک بیماری می باشد و تشخیص به موقع علت می تواند از عوارض ومشکلات بعدی پیشگیری نماید  در زیر به شایعترین علل گز گز دست که معمولا  ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب است اشاره می کنیم:

ادامه مطلب …