بیوفیدبک چیست ؟

بیوفیدبک درمانی است که شامل استفاده از همه ی بازخوردهای دیداری و شنیداری برای به دست آوردن کنترل روی عملکردهای غیر ارادی بدن یک انسان می‌ باشد. این موضوع ممکن است شامل تحت کنترل داشتن مواردی مانند ضربان قلب، فشار عضلانی، جریان خون، احساس درد و فشار خون، باشد بنابراین بیوفیدبک شامل اتصال به یک دستگاه با سنسورهایی است که از جنبه‌ های خاص بدن شما بازخورد می‌ دهد. هدف از بیوفیدبک معمولا برای تغییرات کوچک در بدن است که منجر به اثرگذاری مطلوب می ‎شود. این تغییرات ممکن است شامل آرامش بخشی به برخی عضلات برای نشان دادن ضربان قلب یا تنفس، یا کاهش احساس درد باشد.

انواع مختلفی از بیوفیدبک وجود دارد. رویکرد خاصی که بیوفیدبک  شما بکار می‌برید ممکن است به هدفی که مد نظر شما است، و آنچه روانپزشک یا روانشناس شما پیشنهاد می‌دهد، بستگی داشته باشد.

بیوفیدبک در تهران

بیوفیدبک تراپی بیمارستان لاله چه زمانی انجام می شود؟

  • درمان سردردهای تنشی، میگرن‌ها و سایر دردها با بیوفیدبک
  • کنترل فشارخون بالا یا پایین با بیوفیدبک
  • کاهش اختلالات گوارشی مانند سندروم روده تحریک‌پذیر با بیوفیدبک 
  • کمک کردن به بیماران برای کنترل واکنش‌های جسمی درمقابل استرس یا اضطراب با بیوفیدبک
  • بازخورد دستگاه ثبت تحرک عضلات (EED) با بیوفیدبک

بیوفیدبک به طور کلی برای مدیریت استرس و همچنین علائم استرس‌زا برای بیماری‌ها مفید می‌باشد. به عنوان مثال روانپزشکان در تهران ممکن است از بیوفیدبک برای کمک به بیماران برای کنترل پاسخ‌ گویی به استرس استفاده کنند.

جلسه درمانی بیوفیدبک در بیمارستان لاله به چه صورت است؟

در درمان بیوفیدبک حسگرهای الکتریکی که بخشی از درمان هستند به مناطق خاص بدن شما با توجه به نوع واکنش، نصب شده و عمل اندازه‌ گیری انجام می‌ شود. این سنسورها به یک دستگاه اندازه‌گیری وصل می‌ شوند و از عکس‌ العمل جسمانی شما بازخورد می‌ دهند. در طول جلسه، پزشک و یا روانشناس شما را از طریق تمرینات ذهنی مختلف که شامل تجسم، مدیتیشن، تنفس یا تکنیک‌ های آرامش بخش می‌ باشد، هدایت می‌ کند. با اتمام این فعالیت‌ ها، شما اطلاعاتی مربوط به نتیجه‌ ی جسمانی خود از دستگاه دریافت می‌ کنید.

بیوفیدبک در تهران

آزمایش بیوفیدبک در تهران بیمارستان لاله چه مدت طول می‌کشد؟

جلسه های بیوفیدبک اکثرا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. طول مدت درمان و یا تعداد جلسات مورد نیاز بیوفیدبک به عوامل مختلفی بستگی دارد، برای مثال این که شما چه قدر به تمرین‌ ها واکنش نشان می‌ دهید، شرایطی که روی آن‌ ها تمرکز کردید و همچنین اهداف شما برای درمان . یک دوره معمولی از درمان معمولا بین ۴ تا ۶ جلسه است، اما تعداد جلسات بیوفیدبک  بین ۸ تا ۱۰ جلسه هم غیرمعمول نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *