آرتروز

آرتروز ناشی از روند فرسودگی است که بطور طبیعی و بالا رفتن سن ایجاد می شود در طول روز و به علت فعالیت های بدنی مفاصل بدن بطور مرتب در معرض ضربه قرار دارند و این ضربات مرتبا آسیب هایی را به آنها بخصوص به غضروف مفصلی وارد میکنند. بدن این آسیب ها را تا جایی که میتواند ترمیم میکند.

Osteoarthritic knee joint.

گاهی اوقات شدت آسیب های وارده به مفصل بیش از قدرت ترمیم بدن است و یا به عللی قدرت ترمیم بدن کاهش یافته و نمیتواند آسیب های معمولی را مرتبا ترمیم کند. در این موارد غضروف مفصلی بتدریج خرابتر  میشود و این شروع آرتروز است.
در ابتدا سطح غضروف ریش ریش و لایه لایه میشود. با هر آسیبی مقداری از روی غضروف برداشته میشود تا اینکه بتدریج کلفتی غضروف کم میشود. کم شدن کلفتی غضروف که در رادیولوژی بصورت کاهش فاصله مفصلی دیده میشود از علائم اولیه شروع ساییدگی مفصل است. در این میان  عواملی  موجب تسریع روند تخریب مفصل می شوند:

شایعترین عامل چاقی می باشد البته چاقی فقط برمفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند علی الخصوص زانو اثر سوء دارد،

ضربات وارده به مفصل و استفاده نادرست از مفاصل(دو زانو و چهار زانو نشستن، استفاده از توالت ایرانی)

عفونتهای مفصلی و روماتیسم مفصلی

انحرافات استخوان ران و درشت نی(پای ضربدری و پای پرانتزی)

همه عوامل ذکر شده در فوق  در تسریع روند آرتروز موثرند.

از بین مفاصل بدن شایعترین مفصلی که دچار آرتروز می شود زانو می باشد و در مرحله بعد مفصل ران ، آرتروز زانو بخصوص در زنان چاق و مسن شایع است . 40%افراد 40ساله و 60%افراد 60 ساله آرتروز زانو را به درجات مختلف دارند.از این بیماری به نام‌های استئوآرتریت و استئوآرتروز نیز یاد می کنند که  در جامعه ما به نام آرتروز و ساییدگی مفصل معروف است.

برخی از علایم و نشانه‌های آرتروز زانو عبارتند از:

درد  زانو ،خشکی صبحگاهی و پس از استراحت مفصل ، ورم  مفصل، کاهش دامنه حرکتی مفصل که در مراحل پیشرفته بیماری ایجاد می‌شود ،ضعف و کوتاهی عضلات اطراف مفصل که در موارد کاهش دامنه حرکتی مفصل بوجود می‌آید .گاها وجود کریپتاسیون (صدا) در حرکات مفصل و ایجاد پای پرانتزی از جمله علایم آرتروز می باشند.

 Patient_OA_Knee-1030x773

توصیه هایی جهت پیشگیری و درمان :

  •  همانند تمام بیماری ‌های دیگر داشتن یك رژیم غذایی مناسب و سالم مفید خواهد بود.
  •  بیمارانی كه در مفصل زانو یا ران دچار مشكل هستند در صورت صلاحدید پزشک  از عصای مناسبی که تجویز میشود هنگام  راه ‌رفتن استفاده كنند.با مراجعه به پزشک روش صحیح استفاده از مفاصلتان را بر حسب شغل وفعالیتهای روزانه تان  یاد بگیرید.
  • ورزش درمانی در جهت تقویت عضلات اطراف مفاصل و بر گرداندن انعطاف و دامنه حرکتی مفصل نقش به سزایی دارد که با هدایت و بر نامه ریزی پزشک برای حصول نتیجه مطلوب انجام خواهد شد.
  • فیزیوتراپی، تزریق داخل مفصل و جراحی نیز بر حسب مورد در درمان نقش خواهد داشت.

عواقب :

در صورت عدم درمان و بی توجهی احتمال ایجاد ارتریت  عفونی، تحلیل عضلات به علت کاهش تحرک ناشی از درد ونهایتا زمین گیر شدن بیمار وجود دارد.

دکتر محمدرضا برزگری بافقی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *