tennis-elbow-1030x687

تنیس البو

تنیس البو Tennis elbow یا Lateral epicondylitis شایعترین علت درد آرنج است. درد معمولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان است.( Elbow به معنای آرنج است پس میتوان این بیماری را بصورت تحت اللفظی آرنج تنیس بازان نامید).  گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود . در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین 30 تا 50 سال است.

علت:

تنیس البو بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج می چسبند. اطلاعات بیشتر بنابر این علت این بیماری انقباض مکرر عضلات ناحیه ساعد دست می باشد که برای راست ومستقیم کردن وبالا بردن دست ومچ دستتان  از این عضلات استفاده می کنید. حرکات تکراری و استرس و خستگی ایجاد شده در بافتها ممکن است منجر به التهاب یا یک سری پارگی های کوچک در تاندونهایی شود که عضلات ساعد دست را به برجستگی های استخوانی سمت جانبی بیرونی ارنج (لترال اپی کوندیل یا اپیکوندیل خارجی ارنج)  متصل می کنند.764183

 

از جمله فعالیتهایی که می تواند منجر به این اتفاق گردد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از ابزار  و وسایل مرتبط با لوله کشی( شغل لوله کش اب وگاز وغیره) بخاطر حرکت پیچشی
  • انجام بازی تنیس بخصوص استفاده مکرر از ضربات بک هند توسط فردی که تکنیک مناسبی ندارد
  • نقاشی و رنگ کاری
  • کار با وسایلی که نیاز به حرکات پیچشی دارد مانند  کار با پیچ گوشتی
  • خرد کردن  مواد غذایی برای پخت (بخصوص گوشت)
  • استفاده زیاد از ماوس کامپیوتر(رایانه)

 

علائم:

نشانه های بیماری معمولا بتدریج ظاهر میشود و در عرض چند ماه شدت میابد. این بیماری معمولا با ضربه یا آسیب منفردی شروع نمیشود. مهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخانن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر میشود. گاهی درد در سمت داخل آرنج احساس می شود که به آن تنیس البو داخلی و یا گلفرز البو گفته می شود که در آن تاندونهای دیگری آسیب می بینند. بیماری بیشتر در دست غالب که معمولاً دست راست است دیده میشود. پزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که میتوانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده و یا MRI و یانوار عصب وعضله استفاده کند.

درمان تنیس البو

o        استراحت

به آرنج خود استراحت دهید. اما از فعالیت نباید بصورت کامل اجتناب کرد. باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی که درد را افزایش میدهندپرهیز کرد. گاهی اوقات استفاده از یک اسپلینت ساعد دست در هنگام شب به کاهش علائم در صبح هنگام کمک می کند..

o        تغییر در طریقه استفاده از وسایل

بطور مثال تغییر اندازه راکت و یا وسیله مورد استفاده در کار روزانه ماننده عدم استفاده از پیچ گوشتی و نظیر آن و یا استفاده از دست مقابل.

  • بریس: در موارد مزمن باید از بریس مخصوص آرنج تنیس بازان  استفاده شود. این بریس باعث می شود که فشار به محل درد و اسیب دیده منتقل نشود. اطلاعات بیشتر

tennis-elbow-support-sleeve-by-able2-85-p

o        دارو

استفاده از داروهای ضد التهاب مثل بروفن یا آسپرین مفید است.

o        فیزیوتراپی آرنج

بصورت انجام نرمش های کششی و تقویت کننده ساعد و استفاده از ماساژ یخ و یا اولتراسوند و یا تحریک عضلات و امواج کوتاه.

 

670px-Treat-Tennis-Elbow-Step-9

h9991567_001Ultrasound_treatment_Tennis_elbow.29800048_std

o        تزریق کورتیکوستروئید

تزریق کورتیکوستروئید در محل درد که معمولا درد بازگشت پذیر است.22912_1

 

o        استفاده  از امواج شوکی و نقش آن در درمان قطعی بیماری تنیس البو:

چنانچه موارد فوق انجام و رعایت گردید و نتیجه مطلوب حاصل نشد از امواج شوکی برای درمان قطعی استفاده می کنیم مشروط بر اینکه تزریق کورتیکوستروئید انجام نگردیده و اگر تزریق شده است حداقل دو ماه از زمان آن گذشته باشد.

امواج شوکی یا شوک ویو تراپی، متابولیسم سلولی را تغییر داده و ایجاد تحریک مکانیکی نموده و در نتیجه موجب تشکیل و تولید عروق جدید گردیده و در تاندینوپاتی­های دارای رسوب کلسیم ، رسوبات کلسیم را برداشت نموده و بافت­های تخریب شده را ترمیم می نماید. مطالعات بالینی نشان داده است، معالجه با امواج شوکی (ESWT) نتایج موفقیت ­آمیزی در بهبود بیماری داشته و حدودا 70 درصد بیماران، بهبودی کامل و یا پیشرفت قابل  ملاحظه­ ای­ در درمان خود داشته ­اند. اطلاعات بیشترShockwave3

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *