طب فیزیکی

متخصص طب فیزیکی در تهران ( دکتر برزگری )

طب فیزیکی چیست ؟ چرا انتخاب متخصص طب فیزیکی از اهمیت چشمگیری برخوردار است؟

طب فيزيكی و توانبخشي يكی از تخصص های پزشكی است كه در دنيا و خصوصاً كشور ما قدمت چندانی ندارد و متخصص طب فیزیکی که بصورت حرفه ای و تخصصی کار کند بسیار کم است. اولين دوره پذيرش اين تخصص حدود سال 65- 1364در دانشکده پزشكی شيراز بوده است و در حال حاضر حدود 140 نفر از پزشكان ايران دارای اين تخصص هستند. وقتی صحبت ازتخصص چشم، پوست يا مغز و اعصاب به ميان مي آيد، محدوده فعاليت تخصصی رشته از نام آن مشخص است ولی حيطه كاری تخصص طب فيزيكی و توانبخشی و متخصص طب فیزیکی چيست؟ متخصص طب فيزيكی در سه زمينه ذيل فعاليت می كند :‌

الف) تشخيص و درمان درد توسط متخصص طب فیزیکی : خصوصا درد های عضلانی ، استخوانی و مفصلی ; منجمله كمردرد، آرتروز، اختلالات ديسک و آسيبهای ورزشی. متخصص طب فيزيكی جراح نيست ولی تلاش متخصص طب فیزیکی در اين جهت است كه در حد امكان بيمار را بدون جراحی درمان كند.

ب) توانبخشی بيمارانی كه دچار اختلال عملكرد شده اند توسط متخصص طب فیزیکی : متخصص طب فيزيكی به كمک ساير اعضای تيم توانبخشی ( فيزيوتراپيست،‌ كاردرمان، روانشناس و … ) به بيمار كمک می كنند تا به زندگی عادی بازگردد (مثلاً در توانبخشی قلب يا سكته های مغزی خفيف يا متوسط ) . گاهی اختلال عملكرد به قدری شديد است كه نمی توان بيمار را به زندگی قبلی بازگرداند ( نظير ضايعات نخاعی ) ، در اين موارد توسط متخصص طب فیزیکی تلاش می شود تا زندگی حتی المقدور مستقلی برای بيمار فراهم شود .

ج) بررسی هاي الكترودياگنوستيک ( نوار عصب و عضله) توسط متخصص طب فیزیکی در تهران : يک روش تشخيصی است كه خصوصاً در تشخيص و درمان اختلالات اعصاب محيطی اهميت زيادی دارد. به عنوان مثال گزگز و مور مور دست ها ميتواند به علت درگيري عصبی به نام عصب مديان در ناحيه مچ دست باشد، يا از فشار روی اعصاب گردن ناشی شود يا به علت اختلال اعصاب محيطي كل بدن باشد. ميتوان با انجام نوار عصب و عضله، اين اختلالات را از يكديگر جدا کرد و درمان مناسب را با نظر متخصص طب فیزیکی در تهران آغاز كرد.

متخصص طب فیزیکی در تهران

متخصص طب فيزيكی در تهران برای تشخيص بيماری از چه روش هایی استفاده می كند؟

‌طب فيزيكی يک تخصص پزشكی است و متخصصين اين رشته نظير ساير پزشكان ابتدا به شرح حال بيمار توجه مي كنند، سپس وی را معاينه ميكنند و در صورت لزوم از تستهاي آزمايشگاهی، راديولوژيک و غيره استفاده ميكنند. يک نكته در اينجا قابل ذكر است: تخصص طب فيزيكی از اهميت فوق العاده ای برای شرح حال و معاينه بيمار برخوردار است چرا كه بررسی های آزمايشگاهی و راديولوژيک فقط به تشخيص “كمك ميكنند” و تا وقتي با علايم بالينی منطبق نشوند ارزشی ندارند و حتي ممكن است گمراه كننده باشند. به عنوان مثال در بسياري از افراد سالم، بيرون زدگی خفيف ديسک گردن يا كمر مشاهده ميشود كه احتياجی به درمان ندارد, حال اگر فردی از اين گروه به علتی دیگر دچار كمر درد شود، ‌در صورت عدم توجه کافئ ممکن است فکر کنیم که بيرون زدگي ديسك عامل كمر درد وی است درصورتیکه تشخيص اشتباه بوده است، درمان هم اشتباه انجام خواهد شد. از سوي ديگر، برخي بيماريها فقط با معاينه توسط متخصص طب فیزیکی تشخيص داده ميشوند ( مثلاً بيماري درد ميوفاسيال ) ‌و حتی نتايج تستهاي آزمايشگاهي منفي است.شايد بتوان گفت كه متخصصين طب فيزيكی در تهران به دو دسته از بيماران ميتوانند خدمت شاياني كنند:

الف ) بيمارانی كه عليرغم داشتن درد و ناراحتي ، تستهاي منفی دارند.
ب ) بيمارانی كه نتايج آزمايشاتشان ظاهراً با نتايج معاينه تفاوت دارد.

در طب فیزیکی توسط متخصص طب فیزیکی به تشخیص و درمان غیر جراحی اختلالات مربوط به فیزیک بدن پرداخته می‌شود مثل تشخیص علت و درمان درد شانه، گردن، کمر و زانوها، متخصصین این رشته علاوه بر استفاده از روش‌های متداول دارویی از درمان‌های غیر دارویی نظیر ورزش درمانی، ورزش در آب، جریان‌های الکتریکی، ماساژ و … در درمان بیماری‌ها استفاده می‌ کنند.

متخصص طب فيزيكی در تهران ( دکتر برزگری ) از چه روش هایی برای درمان استفاده می كند؟

متخصص طب فیزیکی علاوه بر استفاده از دارو، براي اقدامات ذيل دوره های خاص ديده است :
ـ تجويز فيزيوتراپی تخصصی
ـ تزريقات موضعی
ـ تجويز وسايل كمكي نظير کفی طبی، کفش طبی و يا عضو مصنوعی
ـ‌ مانيپولاسيون ستون فقرات
در صورتی كه بيمار به جراحی نياز داشته باشد، متخصص طب فيزيكی بيمار را به جراح معرفی ميكند و اقدامات توانبخشی قبل و بعد از عمل را بهبود می بخشد .

متخصص طب فیزیکی در تهران

یکی دیگر از محدوده‌ های کاری رشته طب فیزیکی و توانبخشی بهبود و حفظ حداکثر عملکرد جسمی، روحی و اجتماعی فرد توسط متخصص طب فیزیکی است در این قسمت افراد دچار ناتوانی‌ های اکتسابی مانند سکته‌ های مغزی و قلبی، بیماران ضایعه نخاعی و بیماران مبتلا به ناتوانی‌ های مادرزادی (فلج مغزی) مورد ارزیابی قرار گرفته و تلاش متخصص طب فیزیکی در جهت بهبود عملکرد و کیفیت زندگی فرد صورت می‌ گیرد.

مانيپولاسيون ستون فقرات چيست؟

بسياري از دردهاي ستون فقرات با ضايعات پرتو شناسي ( راديولوژیک ) تطابق ندارند يعني بسياري از بيماران داراي درد ستون فقرات، ‌يافته مهمي در بررسي راديولوژيك ندارند و برعكس بسياري از اختلالات راديولوژیک ‌درد ايجاد نمی كنند. توجه به اين نكات و تجربه حاصل از ساليان متمادي معاينه دقيق بيماران مبتلا به درد ستون فقرات، باعث شد كه پروفسور مين Maigne فرانسوي در دهه 1960 فرضيه اختلال دردناك در عملكرد بين مهره ای يا PMID را مطرح كند. بنا بر اين فرضيه، ‌برخي از دردهای ستون فقرات (‌اعم از گردن، پشت، كمر)‌ به علت اختلال كاركرد يك قسمت از ستون فقرات ايجاد می شوند ،‌ معمولاً‌ اين درد ها هم در مهره هاي ستون فقرات حس ميشوند و هم از محل دردناك به قسمتي از تنه يا دست و پا انتشار مي يابند. آزمايشات خوني يا راديولوژیک در اين اختلالات منفی هستند لذا تشخيص آن ها صرفاً براساس شرح حال و معاينه دقيق انجام می گيرد. درمان اين اختلالات كه به مانيپولاسيون ( درمان با دست ) معروف است،‌ روش خاصي است كه در آن حركتی ناگهانی، سريع و حساب شده به قسمت خاصي از ستون فقرات وارد ميشود و غالباً سبب كاهش يا از بين رفتن درد می گردد.

طب فیزیکی ، ورزش درمانی و توانبخشی توسط متخصص طب فیزیکی در تهران به بیماران در موارد زیر می تواند کمک کند:

  • کاهش درد
  • بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به اختلالات موقت یا شدید
  • آموزش چگونگی استفاده از ابزارهای کمک مانند بریس ها، صندلی های چرخدار و غیره
  • در طی توانبخشی، پزشک و متخصص طب فیزیکی از بیماران مبتلا به آسیب دیدگی فیزیکی و همچنین چالش های عاطفی مرتبط با آن مراقبت می کند.